Historyczna wystawa radiowa w Starych Łepkach
Dodane przez 3z6aef dnia 2016-10-06 / 09:56
W dniu 29 września 2016 r. w miejscowości Stare Łepki (gmina Olszanka, pow. Łosice) odsłonięto pomnik upamiętniający zrzut grupy cichociemnych żołnierzy AK, który odbył się na placówkę Batalionów Chłopskich "Puchacz" w nocy z 17 na 18 lutego 1943 r. W skład desantu weszli: por. Piotr Szewczyk "Czer", por. Józef Czuma "Skryty", ppor. Jacek Przetocki "Oset" i ppor. Tadeusz Benedykt "Zahata".

W uroczystościach wzięły udział delegacje wojskowe, przedstawicieli Policji, Państwowej Straży Pożarnej, poczty sztandarowe rozlicznych organizacji i stowarzyszeń z terenu powiatu siedleckiego i gminy Olszanka, przedstawiciele władz samorządowych z Łosic, a także młodzież szkolna.

Po południu rozpoczęła się konferencja historyczna w ramach Podlaskich Spotkań Historycznych. Wśród wielu wystąpień, jednym z ciekawszych był wykład, który wygłosił dr Adam Nogaj SP5EPP - „Agenturalna łączność radiowa Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej ze Sztabem Naczelnego Wodza i Rządem RP na wychodźtwie w okresie II wojny światowej z wykorzystaniem dorobku radioamatorów – krótkofalowców II RP”.

Podczas konferencji zorganizowano także wystawę sprzętu spadochronowego jednostki specjalnej z  9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego oraz wystawę radiostacji agenturalnych z okresu II Wojny Światowej i powojennych radiostacji Układu Warszawskiego. Na wystawie można było obejrzeć radiostacje obecnie stosowane w naszej armii, jak również zabytkowe radiostacje produkowane w Polskim Wojskowym Warsztacie Radiowym, m.in. AP5 i BP5, brytyjską WS 46, wykonaną w okupowanej Polsce radiostacje RK1 i odbiornik OSB. Można było obejrzeć także sowiecką radiostacje wywiadowczą „Siewer” oraz nowocześniejsze radzieckie radiostacje R-350M, R-353, R354. Wystawę przygotował Bogdan Szkudlarek SP3LD wraz z Romanem Kasprowiczem SP8GKR, który był głównym organizatorem tej uroczystości.

Serdecznie dziękujemy Kolegom za organizację wystawy i udział w uroczystoścach oraz konferencji.

[info/foto: SP3LD]


SP3LD-wystawa-2016