YOTA 2013
Dodane przez SP5ELA dnia 2013-08-10 / 12:06
YOTA 2013
Witamy wszystkich z meetingu YOTA 2013 (Youngsters On The Air) w Estonii.

YOTA-PZK
                                                     Reprezentacja PZK na YOTA 2013. Od lewej: SP3SLU, SQ3KM, SP8HMZ, SQ3TGZ, SQ6PPI, SQ6PWJ

Minęły już cztery dni naszego pobytu w Tartu, podczas których nawiązaliśmy nowe znajomości z krótkofalowcami z 15 europejskich krajów, z którymi wymieniamy się wieloma cennymi spostrzeżeniami i informacjami dotyczącymi krótkofalarstwa, a także innych kultur, języków i obyczajów.

Mlodziez YOTA
Nasza młodzież prezentuje wybrane fakty z historii Polski

wieczor kultur
  Wieczór kultur

Jest to okazja do zwiększenia swoich umiejętności technicznych, operatorskich i językowych. Uczestniczyliśmy już m.in. w warsztatach budowy anten, zajęciach dotyczących robotyki, montażu układów elektronicznych z tzw. „KIT-ów”. W przygotowaniu są demonstracyjne zawody ARDF, towarzyskie zawody VHF na radiotelefonach FM. Przed nami seanse łączności satelitarnej i obserwacje astronomiczne. Wszystkie te działania odbywają się w grupach mieszanych, międzynarodowych,  gdzie głównym językiem komunikacji jest angielski.

icebreaking
Zajęcia z "icebreaking"

W panelach dyskusyjnych nie zabrakło rozmów o karierze zawodowej w branży telekomunikacyjnej, pierwszych krokach młodego krótkofalowca w danym kraju, egzaminach na świadectwo radiooperatora w innych europejskich państwach, zajęciach w klubach itp. Planowany jest również wyjazd do centrum nauki w Tartu i wiele innych atrakcji. Podczas wieczoru wymiany kulturowej przedstawiliśmy własnoręcznie przygotowaną prezentację o Polsce uwzględniającą dane historyczne, geografię, sławnych Polaków, a także ruch krótkofalarski i znane stacje kontestowe  SP.

W wolnym czasie pracujemy zarówno pod znakami okolicznościowymi ES9YOTA i ES5YOTA, jak i prywatnymi, aby umożliwić przeprowadzenie łączności dla stacji z SP. Jesteśmy aktywni głównie na pasmach 40 i 80m.

es5/sq3tgz
    ES5/SQ3TGZ

Na wyższych pasmach nadaje radiostacja z drugiego stanowiska, odległego o kilkaset metrów od naszej bazy, wyposażonego w antenę kierunkową i wzmacniacz mocy.

Serdecznie zapraszamy do łączności!

73,
Karol SP8HMZ, Magda SQ3TGZ, Piotrek SQ6PPI, Wojtek SQ6PWJ